Porada prawna on-line

Ochrona danych osobowych

Jak prawnie chronić dane wrażliwe?

12.05.2016 | Handlowe i gospodarcze

Ustawa o ochronie danych osobowych określa dwa typy chronionych informacji. O tym, czym są dane osobowe pisaliśmy w artykule “Pojęcie danej osobowej”. W niniejszym tekście traktujemy o danych osobowych uznanych przez ustawodawcę za wrażliwe i zasługujących na ... czytaj więcej »

Pojęcie danych osobowych

09.05.2016 | Administracyjne

Wiele mówi się w ostatnim czasie o ochronie danych osobowych czy konieczności “zgłoszenia danych do GIODO”. W związku z tym wielu przedsiębiorców pod groźbą bardzo wysokich kar finansowych postanawia podjąć działania w celu uregulowania kwestii ochrony danych ... czytaj więcej »

Dokumenty niezbędne do zabezpieczenia danych osobowych

03.04.2016 | Ochrona danych osobowych

Jak wskazałem w poprzednim artykule środki ochrony organizacyjnej to głównie dokumentacja. Jest to newralgiczny punkt każdego systemu ochrony danych, ponieważ to zwykle od nich rozpoczyna się kontrola GIODO lub PiP w zakresie danych osobowych. Przypomnieć należy, że środki ochrony ... czytaj więcej »

Jak prawnie zabezpieczyć dane osobowe, czyli kilka słów o środkach technicznych.

03.04.2016 | Ochrona danych osobowych

W dzisiejszym artykule przedstawię najważniejsze zagadnienie z całego zakresu wiedzy ochrony danych osobowych, a mianowicie – sposoby ochrony danych osobowych. Dział ten jest bardzo obszerny, bowiem przepisy dotyczące tego zagadnienia są bardzo ogólne, a obowiązki – ... czytaj więcej »

Powierzenie przetwarzania danych osobowych

18.03.2016 | Ochrona danych osobowych

Powierzenie danych osobowych to wbrew pozorom częsta praktyka. Na co dzień spotykają się z tym problemem osoby, które zajmują się outsourcingiem pewnych usług, takich jak np. księgowość czy marketing lub stosują zewnętrzne oprogramowanie np. do obsługi wysyłki newsletterów. ... czytaj więcej »