Porada prawna on-line

Służebność

Ustanowienie drogi koniecznej

10.03.2016 | Służebność

Relacje sąsiedzkie często są znacznie bardziej skomplikowane, niż byśmy tego chcieli. Czasem wynika to ze stosunków międzyludzkich, a czasem z okoliczności zewnętrznych. Niejednokrotnie zdarza się, iż  jeden z sąsiadów, ze względu na położenie swojej nieruchomości, może ... czytaj więcej »

Jak prawnie ustanowić służebność drogi koniecznej?

04.03.2016 | Cywilne

Relacje sąsiedzkie często są znacznie bardziej skomplikowane, niż byśmy tego chcieli. Czasem wynika to z stosunków międzyludzkich, a czasem z okoliczności zewnętrznych. Niejednokrotnie zdarza się, iż  jeden z sąsiadów, ze względu na położenie swojej nieruchomości, może ... czytaj więcej »

Ile wynosi wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej?

28.12.2015 | Prawo cywilne

Każda nieruchomość gruntowa, na której planowana jest budowa lub już istnieje: dom jednorodzinny, magazyn lub inny budynek, powinna mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Jeżeli nie jest to dostęp bezpośredni można go zapewnić przez sąsiednie nieruchomości za wynagrodzeniem. ... czytaj więcej »

Czy na słupie na działce można zarobić?

28.12.2015 | Prawo cywilne

Słupy energetyczne, stacje trafo, instalacje gazowe bądź wodne bardzo często posadowione są na działkach nie będących własnością przedsiębiorstw, do których te instalacje należą. Oznacza to, że owe przedsiębiorstwa (energetyczne, gazowe, wodociągowe, itp.) korzystają z cudzych ... czytaj więcej »